Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

godlo

Poza horyzont wyobraźni

W dniach 11-18 marca 2023 grupa 15 uczniów i 4 nauczycieli z Ośrodka poleciała do Włoch w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni” nr 2021-2-PL01-KA122-SCH-000042113 finansowanego ze środków programu Erasmus+. Nasz wizyta w Liceo Statale E.Pascal w Pompejach była bardzo udana. Z uwagi na to, że to nasza pierwsza przygoda z programem Erasmus+ byliśmy trochę zestresowani i niepewni, ale lody zostały przełamane już na samym początku. Uczniowie z Pompei okazali się otwarci i weseli, a zabawy integracyjne spowodowały, że uczniowie z naszego Ośrodka poczuli się swobodnie. Przez kolejne dni mówiliśmy o wartościach unijnych, programie Erasmus+, uczniowie w międzynarodowych grupach tworzyli gazetki, plakaty, logo. Prezentowali własne kraje, tańczyli i śpiewali a przede wszystkim dobrze się bawili. Poznaliśmy też starożytne miasto Pompeje, Neapol, Castelammare di Stabia oraz byliśmy w Muzeum Kolejnictwa w Pietrarsie. Zdecydowanie polepszyły się kompetencje komunikacyjne uczniów, ich pewność siebie, samodzielność i otwartość. Ich uśmiechy i głośno wyrażane chęć do kolejnych międzynarodowych spotkań mówiły same za siebie.

A oto niektóre z opinii rodziców przesłane do Ośrodka po powrocie uczniów z mobilności:

  • Mama Kamila: Syn wrócił bardzo zadowolony, wyjazd przysłużył mu się do osiągnięcia dobrych rezultatów. Do dzisiaj pamięta i liczy po włosku, wymienia sprzęty RTV + AGD, opowiada co zwiedził, dzwonił do mnie i pisał SMSy informując gdzie jest, samodzielnie wybrał i kupił koszulkę… Wyjazd mobilizował syna do nauki, również podkreśla, że dba o dietę.
  • Mama Karoliny: Karolina bardzo zadowolona. Myślę, że ten wyjazd zostanie na zawsze w jej pamięci; z uwagi na to, że to był jej pierwszy szkolny wyjazd, że wyjechała z programu do innej szkoły, a przede wszystkim na wyjątkowe miejsce pobytu, ciekawy program.
  • Mama Dominika: Dominik jest bardzo zadowolony z wycieczki i z tego jaki klimat na niej panował. Wspomina wyjazd i kolegów, których tam poznał, wzrusza się i widać, że spędził tam szczęśliwe i wesołe dni.

Poniżej prezentacja nt wyjazdu

Dzień Europy 2023


Przyszedł czas na mobilność uczniów, którzy w ramach projektu „Poza horyzont wyobraźni”- nr 2021-2-PL01-KA122-SCH-000042113 odwiedzą szkołę w Pompejach. Do projektu zostanie zakwalifikowanych 15 uczniów wyłonionych w drodze rekrutacji. Przez cały czas trwania wycieczki uczniami będzie opiekować się czterech nauczycieli z naszej szkoły. Uczestnicy muszą być samodzielni – nie jest przewidziana żadna dodatkowa opieka pedagogiczna czy medyczna. Wyjazd będzie trwał tydzień i jest całkowicie finansowany ze środków programu Erasmus+. Grupa będzie podróżować samolotem i będzie nocować w hostelu w pobliżu szkoły goszczącej. Przed wyjazdem odbędzie się szkolenie kulturowe i językowe. Proszę o zapoznanie się z regulaminem rekrutacji. Jeśli profil kandydata pasuje do Ciebie złóż kwestionariusz.


16 listopada 2022 odbyła się Rada Pedagogiczna na której nauczyciele, którzy brali udział w  kursach metodycznych na Malcie finansowanych z programu Erasmus+ przedstawili efekty swojej pracy.  Przedstawiono 3 prezentacje na temat kreatywnego nauczania, zdrowia psychicznego uczniów oraz tego jak stosować nowe technologie w nauczania w XXI wieku. Podzielono się spostrzeżeniami, refleksjami i sposobami wdrożenia nowej wiedzy w codzienną praktykę.”


W dniach od 1 do 12 sierpnia 2022 dwunastu pracowników naszego Ośrodka odwiedziło Maltę w ramach projektu „Poza horyzont wyobraźni”-nr 2021-2-PL01-KA122-SCH-000042113. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, sektor Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Edukacyjna. Był to wspaniały czas dla nauczycieli. Oprócz niewątpliwych wartości związanych z poznawaniem nowych ludzi i nowego kraju pracownicy Ośrodka wzięli udział w kursach języka angielskiego i kursach projektowych. Rozwijali swoją wiedzę na temat kreatywnego nauczania, sposobów rozwijania umiejętności kluczowych w XXI wieku oraz zdrowia psychicznego uczniów. Nie zabrakło też relaksu na pięknych maltańskich plażach, a liczne wycieczki po tej wyspie pozwoliły na nabranie dystansu i zebranie sił na nowy roku szkolny.

Galeria zdjęć…


Erasmus+ to nazwa programu unijnego, który w sektorze Edukacja Szkolna pozwala na tworzenie i realizację projektów polegających między innymi na krótkoterminowej mobilności uczniów i kadry edukacji szkolnej. Program ten oferuje możliwość rozwoju kadry edukacji szkolnej poprzez uczestnictwo w szkoleniach międzynarodowych, wymianę doświadczeń, rozwój kompetencji językowych. Natomiast uczniowie mają możliwość wizyty w szkole partnera, uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, poznania nowych kolegów i ich kultury.

W latach 2022-2023 w naszym Ośrodku realizowany jest projekt „Za horyzont wyobraźni”. Uczniowie i nauczyciele będą uczestniczyli w krótkoterminowych mobilnościach edukacyjnych. Nauczyciele wyjadą na Maltę aby uczestniczyć w kursach języka angielskiego oraz kursach projektowych, dzięki którym poznają nowe metody i sposoby kształcenia. Uczniowie odwiedzą szkołę w Poczdamie, gdzie wezmą udział w zajęciach edukacyjnych wspólnie z ich nowymi koleżankami i kolegami z Niemiec. Zapoznają się również z kulturą odwiedzanego kraju, przedyskutują różnice kulturowe. Będą też rozmawiać o swoich pasjach i działaniach proekologicznych.

Celem projektu jest zwiększenie wiary we własne możliwości wśród uczniów i nauczycieli, a co za tym idzie wzrost motywacji. Obie grupy będą często stawiane w sytuacjach nowych, a więc niezbędne będzie wyjście poza strefę komfortu. Takie doświadczenia, realizowane przy wsparciu, w bezpiecznym środowisku edukacyjnym będą bodźcem do rozwoju osobistego i realizacji planów, które wcześniej wydawały się niemożliwe. Zatem celem projektu a zarazem jego kwestią kluczową jest integracja uczniów niepełnosprawnych w społeczeństwie i wyrównywanie szans. Wartością dodaną będzie również aktywizacja kadry oraz modernizacja metod kształcenia.

 

Joanna Kowalkiewicz

Koordynator projektu w Ośrodku