Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo Ośrodka

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

Godło Rzeczpospolitej Polskiej

Poza horyzont wyobraźni 2.0

Prezentacja efektów nauczania

„Dnia 15 listopada 2023 na posiedzeniu Rady Pedagogicznej uczestnicy mobilności kadry edukacji szkolnej zaprezentowali wyniki projektu „Za horyzont wyobraźni 2.0″ nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000078211. Rada Pedagogiczna uznała efekty nauczania. Poniżej prezentacje przedstawione przez uczestników.”


Palermo 2023

W ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000078211 „Za horyzont wyobraźni 2.0” dziesięcioro uczniów i troje nauczycieli spędziło końcówkę października w Palermo. Przez tydzień mieliśmy możliwość cieszyć się pięknem miasta, słoneczną pogodą i integracją z włoskimi kolegami. Uczniowie i nauczyciele z liceum Danilo Dolci przyjeli nas bardzo serdecznie. Pobyt rozpoczęliśmy od odwiedzin w szkole gdzie braliśmy udział w zabawach integracyjnych, prezentowaliśmy swoje kraje i miasta. Następne dni były również pełne wrażeń. Wizyta w siedzibie Uniamoci – organizacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi, pozwoliła nam poznać Stowarzyszenie i jego podopiecznych. Wzięliśmy tam udział w zabawach integracyjnych, spróbowaliśmy sycylijskich słodyczy i wspólnie posprzątaliśmy ulicę i udekorowaliśmy drzewa. Duże emocje wzbudził wyjazd na plażę w Mondello, gdzie mieliśmy okazję wykąpać się w Morzu Śródziemnym oraz gry sportowe na Foro Italico – terenie rekreacyjnym gdzie odpoczywają mieszkańcy Palermo. Miasto wzbudziło nasz zachwyt – część arabsko-normańskich zabytków Palermo w 2015 roku trafiło na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. My zwiedziliśmy katedrę, Pałac Normanów, Piazza Bellini, Quadro Canti, Teatro Massimo, katakumby kapucynów, liczne kościoły oraz targ Ballaro. Zwieńczeniem wyjazdu było wyjście na mecz piłki nożnej Palermo-Spezia, atmosfera była gorąca i my również daliśmy się ponieść emocjom, padły 4 gole, a wynik meczu to 2:2. Podczas naszego pobytu nie zabrakła także wrażeń kulinarnych – była oczywiście pizza, panini, gelati, espresso, cannoli a także tradycyjna bułka z placuszkami z ciecierzycy i krokietami. Wróciliśmy bogatsi o doświadczenia i naładowali pozytywną energia.

Galeria zdjęć…


Mobilność kadry nauczycielskiej na Gran Canarię i Maltę

Wakacje się skończyły, ale dla grupy nauczycieli z naszej szkoły nie był to tylko czas relaksu. Nie znaczy to jednak, że nie był to czas przyjemny. Wręcz przeciwnie. W lipcu pięcioro nauczycielek w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni 2.0” nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-00007821 wzięło udział w kursach metodycznych odbywających się na Gran Canarii. Coaching edukacyjny, mindfullness czy różnorodność kulturowa nie są już obcymi terminami a ideami, które warto wykorzystać w edukacji. Po intensywnym czasie skupienia i aktywności intelektualnej była pora odkrywania uroków wyspy lub odpoczynku na plaży. Wycieczki kulturowe do stolicy wyspy Las Palmas, na północ do Arucas czy Terroru a także w góry aby obejrzeć zachód słońca oraz sesję astronomiczną przy Roque Nublo dostarczyły niesamowitych wrażeń i naładowały akumulatory na nowy rok szkolny.

Galeria zdjęć…

Natomiast na Malcie nauczyciele odkrywali tajniki kreatywnego nauczania oraz narzędzi informatycznych wspierających proces nauczania. Nie zabrakło także wiedzy z dziedziny negocjacji i mediacji. Sierpień na Malcie jest piękny, jak przyznaje piętnastu nauczycieli z naszego Ośrodka. Oprócz rozwijania swoich kompetencji nauczycielskich rozwijali tez znajomość języka angielskiego, którą wykorzystywali podróżując po pięknych zakątkach Malty i Gozo. Valetta, Mdina, Rabat, Mosta, Klify Dingli, Ogrody San Anton zrobiły duże wrażenie. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, sektor Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Edukacyjna. 

Galeria zdjęć…


Nadszedł czas rekrutacji do mobilności uczniowskiej, która odbędzie się w październiku 2023r i potrwa tydzień. Tym razem w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000078211 „Za horyzont wyobraźni 2.0” 10 uczniów wraz z 3 opiekunami odwiedzi szkołę w Palermo. Uczniowie muszą być samodzielni – nie jest przewidziana żadna dodatkowa opieka pedagogiczna czy medyczna. Wyjazd jest całkowicie finansowany ze środków programu Erasmus+. Grupa będzie podróżować samolotem i będzie nocować w hostelu w pobliżu szkoły goszczącej. Przed wyjazdem odbędzie się szkolenie kulturowe i językowe. Proszę o zapoznanie się z regulaminem rekrutacji. Jeśli profil kandydata pasuje do Ciebie złóż kwestionariusz.

Regulamin rekrutacji

Kwestionariusz


Rekrutacja nauczycieli na szkolenia metodyczno-językowe i metodyczne na Gran Canarię i Maltę latem 2023. Szkolenia odbywają się w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000078211  „Za horyzont wyobraźni 2.0” finansowanego ze środków programu Erasmus+

Regulamin rekrutacji

Ankieta rekrutacyjna

Obrady komisji rekrutacyjnej odbyły się 12 kwietnia 2023r. Osoby, które złożyły ankiety rekrutacyjne zostały poinformowane o wynikach. Szczegółowa list osób zakwalifikowanych i rezerwowych znajduje się do wglądu u wicedyrektor p. M. Szeszyckiej i u koordynatora projektu p. J. Kowalkiewicz”