Ośrodek posiada akredytacje do prowadzenia jednorocznych kursów i przeprowadzania egzaminów w zawodach: elektronik, elektryk w zakresie kwalifikacji:
- EE.03 – Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych.
- EE.05 – Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
Zawód: ELEKTRONIK
Ogólna charakterystyka zawodu
Elektronicy zajmują się produkcją, serwisem, instalacją urządzeń elektronicznych. Elektronik, to zawód związany z nowoczesnością, ciągłym postępem technicznym.
Elektronicy mogą specjalizować w następujących dziedzinach:
- Produkcja urządzeń elektronicznych. Elektronik może być zatrudniony przy produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego.
- Instalowanie urządzeń elektronicznych. Elektronik w tej specjalności wykonuje instalacje systemów alarmowych, telewizji przemysłowej i monitoringu, sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych.
- Serwis urządzeń elektronicznych. Elektronik wykonuje naprawy sprzętu elektronicznego takiego jak radia, telewizory, komputery, telefony.
- Handel. Osoby z wykształceniem elektronicznym mogą być zatrudnione przy sprzedaży urządzeń elektronicznych w hurtowniach, sklepach ze sprzętem elektronicznym, biurach handlowych.
- Projektowanie. Odpowiednio przygotowany elektronik może pracować jako projektant urządzeń elektronicznych lub instalacji urządzeń elektronicznych.
- Programista systemów mikroprocesorowych i automatyki. Elektronicy wyspecjalizowani w programowaniu mogą znaleźć zatrudnienie jako programiści układów automatyki instalowanych na liniach produkcyjnych oraz mikroprocesorów instalowanych w różnych urządzeniach elektronicznych.
- Obsługa urządzeń informatycznych. Elektronik może wykonywać prace związane z wytwarzaniem i obsługą różnego rodzaju sprzętu informatycznego, jak komputery, drukarki.
Możliwości zatrudnienia
Elektronicy mają wiele możliwości podjęcia pracy. Zgodnie z wyżej wymienionymi specjalizacjami zawodowymi elektronicy mogą pracować:
- w serwisie sprzętu elektronicznego,
- przy produkcji i montażu urządzeń elektronicznych, gdzie obsługują nowoczesne maszyny do produkcji wielkoseryjnej lub pracować przy montażu niewielkich serii wyrobów,
- przy projektowaniu i instalacji anten, sieci komputerowych, systemów alarmowych i telewizji przemysłowej,
- w serwisie i montażu sprzętu informatycznego, komputerów i drukarek,
- przy uruchamianiu i obsłudze urządzeń automatyki w nowoczesnych liniach produkcyjnych,
- w handlu, gdzie zajmują się sprzedażą urządzeń elektronicznych.
Elektronik może także prowadzić własną firmę i wykonywać usługi instalacyjne, serwisowe na własny rachunek. Zawód elektronika należy do zawodów dobrze opłacanych.
Predyspozycje do zawodu elektronika.
Najważniejszą cechą kandydata do zawodu jest posiadanie zamiłowań i uzdolnień technicznych oraz uzdolnień manualnych. Ponadto kandydata powinny cechować:
- zainteresowania techniczne,
- gotowość do samokształcenia,
- umiejętność współpracy,
- koordynacja sensomotoryczna,
- wyobraźnia przestrzenna, konstrukcyjna i techniczna,
- podzielność uwagi, spostrzegawczość.
Wiele prac w zawodzie elektronika może być wykonywanych przez osoby niepełnosprawne, również poruszające się na wózkach. Dotyczy to szczególnie prac projektowych, programowania, handlu, niektórych prac serwisowych i montażowych.
Zawód: ELEKTRYK
Ogólna charakterystyka zawodu
Elektrycy, to grupa zawodowa związana z wytwarzaniem, dostarczaniem i użytkowaniem energii elektrycznej. Elektryk może pracować wszędzie tam, gdzie występują urządzenia i instalacje elektryczne. Elektrycy mogą specjalizować się w następujących dziedzinach:
- Wykonywanie, obsługa i naprawy instalacji elektrycznych. W tej specjalności elektrycy wykonują instalacje elektryczne w nowych budynkach oraz naprawiają i konserwują istniejące instalacje.
- Obsługa, naprawy, pomiary maszyn i urządzeń elektrycznych. Elektryk tej specjalności jest zatrudniony w służbach utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych. Odpowiada za sprawne działanie wyposażenia elektrycznego tych zakładów.
- Wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej. Tutaj elektrycy pracują w elektrowniach, zakładach energetycznych, gdzie zajmują się całością prac związanych z produkcją energii elektrycznej i jej dostarczaniem do odbiorców.
- Produkcja urządzeń elektrycznych. Elektryk może być zatrudniony przy produkcji różnego rodzaju sprzętu elektrycznego, jak pralki, lodówki, oświetlenie.
- Serwis urządzeń elektrycznych. Elektryk może pracować przy naprawach sprzętu elektrycznego takiego jak pralki, lodówki itp.
- Handel. Osoby z wykształceniem elektrycznym mogą być zatrudnione przy sprzedaży urządzeń elektrycznych w hurtowniach, sklepach ze sprzętem elektrycznym.
- Projektowanie. Odpowiednio przygotowany elektryk może pracować jako projektant instalacji elektrycznych, urządzeń i sprzętów elektrycznych w firmach projektowych i produkcyjnych.
Możliwości zatrudnienia
Możliwości podjęcia pracy przez elektryków są duże i zależą od wybranej specjalności. Elektrycy mogą pracować:
- przy budowie i naprawach instalacji dostarczających energię elektryczną do budynków i różnych zakładów,
- przy naprawach i obsłudze urządzeń i napędów elektrycznych w zakładach przemysłowych,
- przy wytwarzaniu i dostarczaniu energii elektrycznej w elektrowniach i firmach zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej, także z wykorzystaniem energii odnawialnej jak elektrownie słoneczne, wiatrowe.
- przy produkcji i uruchamianiu urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego, oświetlenia i innych,
- w serwisie różnych urządzeń, napędów i instalacji elektrycznych,
- w sklepach i hurtowniach sprzedając urządzenia i osprzęt elektrycznych
Elektryk może także prowadzić własną firmę i wykonywać usługi instalacyjne, serwisowe na własny rachunek. Zawód elektryka jest zawodem poszukiwanym i elektrycy nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy.
Predyspozycje do zawodu elektryka
Najważniejszą cechą kandydata do zawodu jest posiadanie zamiłowań i uzdolnień technicznych oraz uzdolnień manualnych. Ponad to kandydata powinny cechować:
- zainteresowania techniczne,
- gotowość do samokształcenia,
- umiejętność współpracy,
- koordynacja sensomotoryczna,
- wyobraźnia przestrzenna, konstrukcyjna i techniczna,
- podzielność uwagi, spostrzegawczość.
Zawód elektryka w niektórych specjalizacjach opisanych wyżej może być wykonywany przez osoby niepełnosprawne także poruszające się na wózku. Dotyczy to szczególnie prac projektowych, handlu, niektórych prac serwisowych.